Vybráno z obsahu

Na hranici templářského světa

2.7.2015 - 18.9.2015
Valašské Meziříčí

Ve Valašském Meziříčí je k vidění jedinečná výstava Na hranici templářského světa, která přibližuje i méně známá fakta o působení tajemného řádu.

Muzejní a galerijní centrum připravilo jako svůj hlavní výstavní projekt ojedinělou výstavu, která mapuje historii a osud legendami opředeného církevního a vojenského řádu se zvláštním přihlednutím k jeho působení na našem území (Klenov, Šaumburk).

Praha templářská a řehole spolubojovníků Templu

Autor: Templarius Bohemicus, Bernard z Clairvaux, Machart, 128 stran, jazyk - CZ, 2014

Ojedinělá výpravná obrazová publikace detailně mapuje působení templářského řádu na území současné Prahy. Stěžejní částí knihy je pokusem o podrobně komentovanou inventuru pražských lokalit spojovaných s osudem řádu templářů. Text je doplněn bohatým výčtem kreseb, reprodukcí, symbolů, ale především obsáhlou fotografickou dokumentací pražských lokalit, v nichž templářský řád působil.

Templářů kat – 1 část

Za smutnou likvidaci templářského řádu, jejíž způsob nemá v historii křesťanských svatých řádů obdoby, stal francouzský král Filip IV. Sličný (spíše by se hodila přezdívka Ukrutný; králem 1285 – 1314), jeho nezřízena touha po moci a hamižnost. O templářský poklad měl mimořádný zájem a zkoušel jej získat různým způsobem. Nejprve se pokoušel navázat s templáři „obchodní vztahy“, ale jeho skutečné záměry templáři rychle prohlédli. Chtěl do řadu i vstoupit, stát se velmistrem a užívat templářského bohatství pro vlastní potřeby. Nevyšlo to.

Templářská architektura v českých zemích

Úryvek z knihy Templáři v zemích českých králů – Morava

Z templářské architektury v našich zemích máme dnes pouze střípky, ale zato typické a vypovídající.

Templářské sklepy Čejkovice turistickým místem roku na jižní Moravě!

Agentura CzechTourism, garant programu tuzemských turistických nabídek, vyhodnotila na konci října soutěž Ceny Kudy z nudy 2010. Nejatraktivnější turistickou nabídkou pro jižní Moravu se staly Templářské sklepy Čejkovice.

Templársky rád vo svetle nových objavov

Pergamen z Chinonu o procese s templármi

Predstavitelia Tajného vatikánskeho archívu zverejnili na tlačovej konferencii 25. októbra 2007 verejnosti dielo Procesuss contra templarios. Nákladnú knihu tvoria faximilne vydané súdne akty z procesu s rádom templárov. Medzi reprodukované originály pergamenov bola zaradená aj novoobjavená pozoruhodná listina, ktorá mení pohľad na rýchly a nepredvídaný zánik rádu.

Processus contra Templarios

Templářské sklepy Čejkovice, jejichž historie je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů do Čejkovic v první polovině 13. století, zakoupily knihu Processus contra Templarios (Proces proti templářům) za 5900 EUR pro Českou republiku. 

Tradice templářského vína

Rozhovor s Mgr. Lukášem Lukášem, obchodním a marketingovým ředitelem Templářských sklepů Čejkovice

Syndikovat obsah